kontakt
Wyższa szkoła informatyki - link
strona główna
Wprowadzenie
O światłowodacha
Klasyfikacja światłowodów
Wytwarzanie kabli światlowodowych
Spawanie światłowodów
Techniki światłowodowe
Trakty światłowodowe
    Komponęty
   podstawowe

    Pozostałe elemęty
    Trakty PKP
KONTAKT

Trakty światłowod.Elemęty

Trakty światłowodowe...

Pozostałe elemęty traktów światłowodowych

Trakty światłowodowe wymagają szerokirgo wachlarza dodatkowych podzespołów i urządzeń.

Poniżej przedstawiłem najistotniejsze elemęty.

 • Pigtaile światłowodowe
 • Patchcordy światłowodowe
 • Mufy światłowodowe
 • Tłumiki światłowodowe
 • Polaryzatory światłowodowe
 • Izolatory światłowodowe
 • Sprzęgacze i Rozgałęźniki światłowodowe
 • Konwertery mediów
 • tacki do przełącznic, adaptery
 • Przełącznice
 • Rozszycia kabli

Obecnie firmy prześcigają sie w nowinkach i dodadkach usprawniających trakty światłowodowe. Dlatego też zainteresowanych zapraszam do "poszperania" w sieci.


Pigtaile światłowodowe
To krótkie odcinki jednowłóknowego kabla stacyjnego, zakończone tylko z jednego końca wtykiem(półzłączką).

Natomiast Patchcordy światłowodowe to krótkie odcinki jednowłónowego kabla stacyjnego zakończone obustronnie wtykami (półzłączkami), słóżące do połączenia urządzeń teletransmisyjnych z przełącznicą światłowodową lub do łączenia przyrządów pomiarowych.


Mufa światłowodowa jest to kompletny zestaw osprzętu do trwałego połączenia dwóch (lub wiecej) odcinków instalacyjnych kabli światłowodowych. Rozróżnia sie mufy przelotowe i zakończeniowe.
Tak więc dostępne są mufy pozwalające na zabezpieczenie różnej ilosći spawów i łączenie różnej ilości kabli światłowodowych w studzienkach kablowych.


Tłumiki światłowodowe.
Jest to pasywny elemęt toru światłowodo-
wego, którego zadaniem jest ograniczenie mocy optycznej transmitowanego sygnału.Element ten umieszczony jest przed detektorem. Poziom mocy optycznej po przejściu przez tłumik światłowodowy mieści się w zakresie pracy odbiornika.
Dostępne są zarówno tłumiki stałe o zadanej wartości tłumienia typu FM (Female to Male) i tzw. "w patchcordzie" a także tłumiki regulowane. Zastosowanie tłumików regulowanych umożliwia dostosowywanie wartości tłumienności do aktualnych potrzeb lub w celu symulacji zmian tłumienności w torze.

 

Polaryzatory światłowodowe.
Jest to elemęt, którego transmitancja optyczna zależy od polaryzacji padającej fali. Dla jednego rodzaju polaryzacji jest maxymalna, dla innej minimalna.
Wykorzystuje się je w ukł. transmisji do konstrukcji kompensatorów polaryzacji. Przyżądy tego tupu służą do regulacji stanu polaryzacji sygn. optycznego.


Izolatory światłowodowe.
Elementy optyczne izolujące sygnały odbite z toru transmisyjnego i powracające nim w kierunku nadajnika (lasera). Izolatory pozwalają w ten sposób zabezpieczyć nadajnik przed tymi sygnałami, które powodują zakłócenia w jego pracy a wskrajnym przypqdku uszkodzenia. (Dostępne są izolatory zależne od polaryzacji i niezależne od niej).


Sprzęgaacze i Rozgałęźniki światłowodowe.
Sprzęgacz ma za zadanie wprowadzenie mocy świetlnej pochodzącej z dwóch lub kilku światłowodów wejściowych do jednego lub kilku światłowodów wyjściowych.
Rozgałęźnik ma za zadanie wprowadzenie mocy świetlnej pochodzącej z jednego lub kilku św. wejściowych do dwóch lub kilku światłowodów wyjściowych.


Konwertery mediów.
Jest to aktywny elemęt toru światłowodowego , który umożliwia bezpośrednie połączenie okablowania wykonanego kablem Twisted Pair (skrętka) z okablowaniem światłowodowym lub połączenie okablowania multimodowego z monomodowym w okablow. św. w segmencie sieci Ethernet. Dzięki użyciu Konwertera możliwe jest przedłużenie segmentu Twisted Pair poza granicę 100 m.


Przełącznice
Przełącznice naścienne posiadana ilość portów od do 48duplex (96 włókien) (ST, FC, SC, E2000).

Tacki do przełącznic i adaptery to niejakby uzupełnienie oferty przełącznic, pigtaili wiele elementów w tym tacki (do 12 spawów) oraz adaptery MM i SM różnych standardów (ST,SC,FC,E2000 inne)


Rozszycia kabli
Są to różne systemy rozszycia kabli światłowodowych umożliwiające dostarczenie klientowi kabla światłowodowego już zakończonego złączami. Pozwala to oszczędzić czas i pieniądze (kabel tuż po ułożeniu jest gotowy do pracy nie wymaga spawania pomiarów, a brak spawów zmniejsza wnoszone tłumienie).

Wprowadzenie   O światłowodach   Klasyfikacja światłowodów   Wytwarzanie kabli światłowodowych   Spawanie światłowodów
Techniki światłowodowe   Trakty światłowodowe   KONTAKT